Vuoden 2019 näyttelyiden alustava lista
Kirjoittaja Samppu92 
Kirjoittaja
Viesti
avatar

Samppu92

RY:n jäsen

:: Lainaa ::
Aihe: Vuoden 2019 näyttelyiden alustava lista - 18/01/2019 13:12
Listasin tähän postaukseen vuoden 2019 tulossa olevat
Lego-tapahtumat, jotta kaikki olemassa olevat Lego-aiheiset
näyttelyt olisivat yhdessä ja loogisessa paikassa, koska tähän asti
ne ovat olleet hieman hajallaan eri ketjuissa siellä täällä.

HUOM! Tarkista tapahtumien tarkat tiedot ja päivämäärät,
ilmoittautumiset ja muut huomiot omista ketjuistaan/muualta.
Muutokset ovat mahdollisia!
Tämän listauksen on tarkoitus olla vain suuntaa antava, mutta
siitä toivottavasti on apua, kun suunnittelee osallistumisiaan.



Lego-tapahtumat, joihin Palikkatakomo RY osallistuu koko yhdistyksen voimin
Nämä ovat ehdottomasti suurimpia tapahtumia, joihin osallistuu paljon harrastajia
omilla teoksillaan ja paljon yleisöä.

"Leiki palikoilla" -Lego-tapahtuma Imatran kylpylässä helmikuussa 16.-17.2.2019 (15. rakennuspäivä)
(n. 2000 kävijää)

HupiCon (ent. Model Expo) huhtikuussa 12.-14.4.2019 (11. rakennuspäivä)
(n. 50 000 kävijää hajaantuneena HupiConiin ja samaan aikaan
järjestettäviin Lapsimessuihin, PetExpoon ja OutletExpoon)

Palikkapamaus Harjavallassa kesäkuussa (n. 1500 kävijää)

PiiPoo Helsinki syyskuussa (n. 15 000 kävijää)



PiiPoon Lego-tapahtumakiertue
PiiPoo Lego-kauppa järjestää vuonna 2019 Lego-tapahtumakiertueen, joka kiertää
pitkin Suomea. Näihin tapahtumiin osallistuu yksittäisiä harrastajia Palikkatakomosta
sekä paikallisia Lego-faneja, ja mukana on aina PiiPoon esille tuomat asiat ja rakentelupöydät
ja irtopalikkamyynti.

Kiertueeseen PiiPoon nettisivuilla ilmoitetut paikkakunnat:
Seinäjoki 26.-27.1.2019
Lahti 15.-17.3.2019
Kouvola 4.-5.5.2019
Raisio 18.-19.5.2019
Kuopio 25.-26.5.2019
Oulu 10.-11.8.2019
Porvoo 20.-21.7.2019
Oulu 10.-11.8.2019
Helsinki (päätapahtuma) 28.-29.9.2019



Muut Lego-tapahtumat
Vaihtelevia mahdollisuuksia.

Kutsu Viron merkittävimpään Lego-tapahtumaan helmikuussa 9.2.2019
[www.palikkatakomo.org]

Olen tänä vuonna itse kiinnostunut mahdollisesti osallistumaan heinäkuussa 5.-7.7.2019
FinnConiin, joka on scifi/fantasiafanien merkkitapahtuma Suomessa.
Päivitys: FinnCon ei ota vastaan, heillä ei ole sopivaa tilaa.

Muita vastaavia voi minulle ilmoitella joko yksityisviestillä tai alle, niin lisätään
listaan.



- Samppu

---------------------------------------------------------------------------


Lego-superfani
Star Wars -superfani
Aivotutkimus on intohimo.
Kissat <3

"Play is the highest form of research." - Albert Einstein



Muokattu 16 kertaa. Muokattu viimeksi 27/06/2019 18:21.
:: Lainaa ::
Aihe: Re: Vuoden 2019 näyttelyiden alustava lista - 25/01/2019 22:51
Olen tulossa Hupiconiin. Eli voin autella teitä jos tarvitaan talkoo apua
avatar

TheQ

Admin

RY:n jäsen

:: Lainaa ::
Aihe: Re: Vuoden 2019 näyttelyiden alustava lista - 07/05/2019 22:21
Pii Poo Oulu on nyt varmentunut, lisää infoa tapahtuman suunnitteluketjusta.

-Q
--------------------------------
Palikka palikalta parempaan päin.


Tämä viestiketju on suljettu.