FLL 2018: Into to Orbit, kiertoradalle
Kirjoittaja MarkkuOpe 
Kirjoittaja
Viesti
:: Lainaa ::
Aihe: FLL 2018: Into to Orbit, kiertoradalle - 22/05/2019 17:56
FLL-kausi 2018/19 on menestyksekkäästi nautittu, ja palkinnotkin ja jaettu.

Kausi oli todella mielenkiintoinen, eikä vähiten siksi että saimme paljon uusia joukkueita mukaan toimintaan, vapaaehtoisten määrä kasvoi ja että ensimmäinen tunnettu kuva mustasta aukosta saatiin tänä keväänä.

Kiertoradalle-teema sopii kuudennen luokan ympäristöoppiin kuin nenä päähän, ja yläkoulun fysiikassakin pohditaan avaruutta. Tietenkin, FLL käsittelee asioita monialaisesti ottaen huomioon niin psykologiset kuin hormonaalisetkin tekijät, kiertoradalla siis.

"Tunnista ihmisiin liittyvä fyysinen tai sosiaalinen ongelma, joka voidaan kohdata pitkällä omaan aurinkokuntaamme suuntautuvalla avaruusmatkalla -- sekä esittäkää ratkaisu siihen."

Ei mitään sen pienempää tiedeprojektissa. Taas saimme lähes 90 erilaista, erinomaista vastausta.

Missä on Gerhard? Kuka ajoi kuntopyörällä? Saiko joku avaruusteleskoopin kohditettua oikein? Pääsivätkö avaruusalukset matkalle? Kulkiko planeettarooveri kraaterin yli?


Traileri, ohjeita ja muuta asiaa on vielä kuitenkin osoitteessa fllsuomi.org/2018


Vain rekisteröityneet käyttäjät voivat kirjoittaa tähän foorumiin.

Klikkaa tähän kirjautuaksesi sisään