Palikkatakomo ry järjestää 2026 kevätkauden rakennuskisan:"Ammattilaiset työssään" (habitat-trio)Aihe:Ideana on rakentaa 3 kpl "habitaatteja", joiden aiheena on mikä tahansa
työhuone/työpaikka/työympäristö, missä ammattilainen/ammattilaiset on tekemässä työtään.
Tarkentavat säännöt:Tärkein vaatimus:Jokainen rakentaa 3kpl habitaatteja, jotka muodostavat 2+1 pyramidin pinottuna toisiinsa kiinni.
Kolme habitaattiasi voivat edustaa:- kaikki täysin eri ammatteja ja ympäristöjä TAI
- liittyä jotenkin toisiinsa (vaikkapa ravintolateemassa kokki, tarjoilija, siistijä) TAI
- edustaa vaikka saman ammatin eri aikakausia TAI
- mitä keksitkin...
Jokainen saa rakentaa
niin paljon habitaatteja (yhteisteosta silmällä pitäen) kuin haluaa, mutta osallistua täytyy kisaan kolmen habitaatin kokonaisuuksilla.
Näistä mahdollisesti monista lähettämistäsi kokonaisuuksista äänestetään anonyymisti kyllä kaikista, mutta vain yksi parhaiten sijoittunut kolmikkosi saa kisassa kirjatun sijoituksen (ja palkintomahdollisuuden).
Kokorajoitukset:
- 8x8 platen päälle kuvan mukainen perusrakenne pinottavuuden mahdollistamiseksi. Huomioi siis tarkasti kulmat ja habitaatin yläosan rakenne.
- Voit rakentaa joko suorareunaisella A-mallilla tai kansainvälisen AFOL-yhteisön lovetulla tyylillä eli kuvan B-mallilla, kunhan teet kaikki kolme habitaattiasi samalla tekniikalla, että ne sopivat keskenään yhteen pinottaviksi.
- HUOM! Jos haluat osallistua teoksillasi Palikkatakomon yhteisteokseen messuilla, niin on pakko käyttää mallia B!
- Malli A on lähinnä sitä varten jos rakentaa omaksi ilokseen omaan vitriiniin, eikä halua pinota näitä toisten rakentajien kanssa.
- Teoksen sisältö saa "pursua" hieman seinäkorkeuden yli, kunhan se ei estä näkymää takana ylempänä olevaan habitaattiin. Rakenne saa myös "pursua" 3D:nä katsojaa kohti (kohtuus ja tasapaino säilyttäen).
Ja tietysti habitaatin rakenteessa voi olla seinään upotettuja rakenteita, jolloin katsojan silmiltä piilossa seinän sisään ja takana teos jatkuu tukirakenteineen. (myös valot, liike sallittuja, kunhan tekniikka ja virtalähteet ei näy) - Tyylilaji on täysin vapaa!
- Yhdessä 8x8x8 habitaatissa saa olla vapaa kpl-määrä minifiguureja. Yleensä näissä on toki tilan ahtauden vuoksi ollut vain 1.
Muut säännöt:- Jokaisen kisaan osallistujan on pakko äänestää. Mikäli äänestys jää tekemättä, niin sen kilpailijan teos poistetaan kilpailun tuloksista, eli ei voi saada sijoitusta eikä palkintoa. Omaa teostaan ei saa äänestää.
- Teoskolmikko täytyy nimetä ja kirjoittaa sille selostus/tarina.
- Teoksesta voi ottaa maksimissaan 6 kuvaa tai 5 kuvaa ja 1 videon, ei kollaaseja.
- Voit myös kuvata jokaisen habitaatin erikseen (3 kuvaa) ja sitten kuvia joissa ne on pinottuna.
- Osallistujalla tulee olla käyttäjätunnus foorumilla.
- Kisan järjestävä henkilö saa myös osallistua kisaan.
- Teoksen rakentajan ei tarvitse olla sama henkilö kuin osallistuja (esim. perheen lapset voivat tehdä teoksen, jolla vanhempi osallistuu kilpailuun).
- Teoksen tulee olla uusi eli teos ei saa olla aiemmin julkaistu missään muualla (jos teos on muunnelma aikaisemmasta teoksesta, teos katsotaan ennen julkaisemattomaksi).
- Älä yritä etsiä porsaanreikiä säännöistä. Jos on epäselvää, kysy, älä sovella!
- Teoksessa on oltava Palikkatakomon perinteen mukaisesti pääosin vain LEGOn tuottamia osia, mutta teokseen sallitaan pieni määrä ”ei-LEGO-osia”, esim. valoja, kankaita, tarroja, naruja tms. mitkä ovat rakentajan idean toteuttamiseen hänen mielestään tarpeen. On muistettava että äänestäjät eivät välttämättä arvosta ei-LEGO-osien käyttöä!


Osallistuminen:- Kahden kilpailusarjan mallimme jatkuu ja viimeiseki päättyneen Ajoneuvo -kisan tulosten jäljiltä
Pro-sarjaan osallistuvat:Legolassi
JK
Eero
Skarpa
Hidee
legorides
Jijix
Mutakondrio
TheQ
SamuTheBuilder
Karhukainen
Klooki
Awesome Bricklife
Aquarian
A&P Aurinkoinen
Matrixx
Izellah
Palikoidenkuvaaja
Casual-sarjaan osallistuvat kaikki muut.
Jos jommassakummassa tai molemmissa sarjoissa on liian vähän osallistujia (alle 3), voi hallitus harkintansa mukaan sulauttaa sarjat yhdeksi. Tällöin myös voi tulla muutoksia palkintojen jakoon.
- kilpailuaika päättyy sunnuntaina 5.7.2026 klo 23:59- Teoksia saa sitten tuoda näytille esim. heinäkuussa Oulun PiiPoo tapahtumaan ja siellä voidaan ne organisoida yhteisteokseksi.
- kuvat/video sähköpostilla osoitteeseen
kilpailut@palikkatakomo.org- otsikoksi: "2026 ammattilainen työssään"
- lähetä
omasta teoksestasi 1-6 kuvaa (ei kollaaseja) tai 1-5 kuvaa + 1 video- Älä lähetä liian suuria tiedostoja -
liitteet saa olla yhteensä max. 20MB/viesti.- Videon voi myös lähettää käyttämäsi pilvipalvelun kautta linkitettynä, MUTTA muista laittaa linkkiin vanhenemispäivä ettei jää ikuisia oikeuksia! (google drive, dropbox jne)
- Käytä yleisiä Windowsin tukemia formaatteja (jpg, png, mp4, mov).
- ilmoittautumisviestiin kirjoita seuraavat tiedot.
HUOM! Nämä tekstit kopioidaan sellaisenaan galleriaan,
joten
kirjoita selvästi ja vain se mitä haluat julkaistavan:
_____________________________
Habitaatti-kolmikkosi nimi
Teoksesi tarina/kuvaus/selite
_____________________________ja linkki videoon/liitetiedosto
sekä viestisi loppuun nimimerkkisi
ja oikea nimesi järjestäjille tiedoksi,
teokset äänestetään anonyymeina.
Äänestys:Äänestys suoritetaan tutuksi tulleena sähköpostiäänestyksenä osoitteeseen
kilpailut@palikkatakomo.orgJokaisen osallistujan ON PAKKO äänestää.
Mikäli äänestys jää tekemättä, niin sen kilpailijan teos poistetaan kilpailun tuloksista, eli ei voi saada sijoitusta eikä palkintoa.Äänestämme erikseen Pro- ja Casual -sarjoista.
Omaa teostaan ei saa äänestää. Mutta mikäli osallistujia sarjassasi on liian vähän (1-5) niin voi jättää oman sarjansa äänestämättä, tällöin kuitenkin äänestetään toisen sarjan teoksista.
Äänten laskennan suorittaa kisan järjestäjä ja hallituksesta tulee tarkastaja äänille.
Annetaan pisteet kummankin sarjan viidelle parhaalle 8p - 5p - 3p - 2p - 1p
Äänestäjien kesken arvotaan kaksi LEGO-settiä.
Palkinnot:Et voi saada kahta palkintoa, eli jos olet saanut äänestyksellä palkinnon, niin mahdollinen arvonnan palkinto siirtyy järjestyksessä seuraavalle onnettaren suosikille.
Arvonnassa pro ja casual sarjat ovat yhdistettynä samaan pooliin.
Palkintoja jaetaan maksimissaan 11 kpl, joten jälleen kannattaa osallistua!
Palkintoina ovat setit:
Pro-sarja:1. palkinto = 77076 Durrr Burger Restaurant
2. palkinto = 60418 Police Mobile Crime Lab Truck
3. palkinto = 31160 Race Plane
Casual-sarja:1. palkinto = 80066 Mythical Creature Qilin
2. palkinto = 21269 The Armadillo Mine Expedition
3. palkinto = 40711 Hedgehog Picnic Date
Arvottavat setit:1. palkinto = 21267 The Illager Desert Patrol
2. palkinto = 31145 Red Dragon
3. palkinto = 42665 Puppy Playground
& Äänestäjien kesken arvontaan:1. palkinto = 31145 Red Dragon 2kpl näitä
2. palkinto = 21259 The Pirate Ship Voyage
HUOM!Osallistujamäärä kuitenkin ratkaisee jaettavien palkintojen määrän seuraavasti (sarjat erikseen):
1-3 osallistujaa = 1 palkinto (jos 1-2, niin sarjat yhdistyvät)
4-6 osallistujaa = 2 palkintoa
7+ osallistujaa = 3 palkintoa
Arvottavia palkintoja jaetaan vain jos sarjat yhteenlaskettuna on:
12-14 osallistujaa = 1 arvottava
15-17 osallistujaa = 2 arvottavaa
18+ osallistujaa = 3 arvottavaa
PS. Palkintoja voi niiden jaon jälkeen vielä vaihtaa halutessaan toisen palkitun kanssa, jos se sopii molemmille.
Palikkatakomo ry:n hallitus pidättää oikeuden kaikkiin muutoksiin.Tämä kilpailu on muotoiltu hallituksen kokouksessa kevättalvella 2026
Palikkatakomon perustajajäsen, Admin, MOC-rakentaja, Animaattori.
Instagram/Erythron ¤
HOViNET.com ¤
Stopping the Motion since 2002 ¤
YouTube
Muokattu 2 kertaa. Muokattu viimeksi 30/06/2026 09:16.