Palikoiten numerointi ?
Kirjoittaja ulkosuomalainen 
Kirjoittaja
Viesti
:: Lainaa ::
Aihe: Palikoiten numerointi ? - 15/06/2022 18:29
Palikoitten numerointi onko tässä mitään logikkaa,voiko numerosta päätellä esim värin tai jotain muuta? Vai onko vain sattumanvaraisesti numeroitu osat sitenmiten ne on tehty?
avatar

Acticis

RY:n jäsen

:: Lainaa ::
Aihe: Re: Palikoiten numerointi ? - 15/06/2022 21:02
Ei voi.

Osilla on muottinumero (yleensä 3-5 numeroa), tämä on usein tihrustettavissa palikan pohjasta. Kaikki samaa muottia olevat osat käyttävät tätä numeroa vaikka väri on eri. Joillakin (yleensä vanhemmilla osilla) muottinumerot ovat toisiaan lähellä, esim erikokoisilla brickeillä, plateilla ja tileillä. Numero ei ole juokseva, eli siellä on paljon käyttämättömiä alueita. Osa myöhemmin lisättyistä osista saattaa kuitekin päästä "kavereidensa" joukkoon, mutta näin ei aina käy.

Ainoa tieto jonka muottinumerosta voi päätellä on suurinpiirtein valmistusajankohta vuosikymmenien tarkkuudella. Tällä tiedolla ei tosin mitään juuri tee. Uudemmat osat ovat viisinumeroisia, ja todella vanhat kolmenumeroisia. Näitä kolminumeroisia ei taideta olla tosin palikoihin ikinä painettukaan, vaan ne on myöhemmin annettuja numeroita. Tätä muottinumeroa käyttää mm. Bricklink osan tunnistamiseen. Väritieto on sitten oma sarakkeensa.

Sitten on koodi jota Lego käyttää. Nämä on pitkiä numeroita (vissiin 4-8). Tämä numero on jotenkin juokseva ja joissain osissa on sama alkuosa samalla värillä. Luultavasti tämä pitkä numerosarja on annettu olemassaoleville osille jossain vaiheessa, mistä syystä näin on. Uusille osille annettaessa numeroita voi samalla muotilla olevilla olla samankaltainen tai sitten numeroita annetaan nipulle uuden värin osia. Esim korallin ja tumman turkoosin uusilla osilla on samankaltaiset numerot. Tosin eipä näistä voi mitään päätellä.

Tämä kaikki oli toki omaa spekulaatiota, joku voi tietää asiasta enemmän ja korjata virheeni.

- Oskari

"We're livin' strange days..."

FLICK'R
Kuulun ANKP:een!
avatar

Eero

Moderaattori

RY:n jäsen

:: Lainaa ::
Aihe: Re: Palikoiten numerointi ? - 16/06/2022 11:01
Yllä olevaan erinomaiseen vastaukseen lisään:

Design ID on palikkaan painettu muottikohtainen koodi.

Element ID on koodi, jossa on muottitieto + väritieto. Tämä lukee nykyään ohjeiden lopussa olevassa osalistassa.

Design ID voi joskus vaihtua samanlaisella osalla, jos muottiin tehdään triviaaleja muutoksia. Toisaalta joskus koodi pysyy samana, vaikka muotti vaihtuisi. Tästä seuraa, että esim. Bricklinkissä on eri variaatioille koodeja kuten "4853b" ja vastaavia (keksitty esimerkki, ei varmaan oikea osa). BL:n koodit ja Legon Design ID:t eivät ole aina samoja, mutta Element ID:issä on harvoin epäselvyyttää. BL ei taida käyttää Element ID:tä ollenkaan.

Legon järjestelmässä eri muovilaatujen Design ID (ja Element ID) voivat olla erilaiset, esim. läpinäkyvien muovien juustopalikan ja normaalien juustopalikoiden. BL ei tee näissä eroa, mikä helpottaa osien selaamista katalogissa.

----------------------------------------
Cyclopics Bricks -blogini

Kuulun ANKP:een!



Muokattu 1 kertaa. Muokattu viimeksi 16/06/2022 11:02.
avatar

Acticis

RY:n jäsen

:: Lainaa ::
Aihe: Re: Palikoiten numerointi ? - 18/06/2022 08:34
Bricklinkistä en ole minäkään huomannut noita element ID:tä, mutta element ID:llä voi toki hakea osaa myös bricklinkissä. Myös meidän Lugbulk alusta Basebrick tunnistaa osan värin oikein hakemalla element ID:llä.
Esimerkki: https://www.bricklink.com/v2/search.page?q=4297717#T=A

- Oskari

"We're livin' strange days..."

FLICK'R
Kuulun ANKP:een!


Vain rekisteröityneet käyttäjät voivat kirjoittaa tähän foorumiin.

Klikkaa tähän kirjautuaksesi sisään