Tähän mennessä kukaan ei ole vielä laittanut minkäänlaista kuvaa omasta työstään Expoille, joten minäpä voisin vaikka murtaa jään. Ketjun nimi pitenee sitä mukaa, kun uusi moduuli on esiteltävässä tilassa.

Eli tässä on ensimmäinen moduulini. Ideana on, että pallot nousevat ylös zigzag muodostelmassa siirtyen korista toiseen pulelta toiselle. Tornin kaksi puolta siis vuorotellen nousevat ja laskevat mahdollistaen pallojen etenemisen. Ei ehkä selvin selostus, mutta laitan kyllä videon kunhan saan suunniteltua tavan, millä pallot tulevat alas.

Kuvassa oleva musta hammaspala antaa vain yhden pallon päästä torniin kerrallaan, sekä ensimmäisen korin alla on pientä estettä, etteivät pallot tippuisi pois taakse. Tässä tilassa moduulini pystyy vastaanottamaan kerralla n. 25 palloa, eli liian vähän. Tämänhän pystyy tosin korjaamaan helposti siirtämällä tornia hieman eteenpäin. Estetiikkaa pitää hieman parannella, mutta mielestäni ainakin takaosan jättäminen avonaiseksi on hyväksyttävä teko. Säästää paljon palikkaa.
En tiedä, kuinka paljon muut ovat kokeilleet rakennella mutta väittäisin, että 1pallo per sekunti on aika kova rajoite. Mielestäni hieman hitaammallakin systeemillä pärjättäisiin ja saataisiin malleista luotettavampia.
Tällaista tällä erää! :)
Muokattu 3 kertaa. Muokattu viimeksi 23/03/2015 14:08.