Moducityn space osastolle syntyi lopulta Babylon 5 sarjaa mukaileva teos. B5:ssä Centauri-niminen alien rotu oli ihmisten liittolainen. Teoksessa ihmiset ovat saaneet sotilaallista tukea Centaureilta ja heidän aluksiaan on sijoitettu tukikohtiin ympäri planeettaa.
Alus on Vorchan luokan hävittäjä, joka kykenee nousemaan planeetan pinnalta yllätysiskuun ja pakenemaan nopeasti takaisin ilmakehän suojiin jos tilanne kuumenee liikaa.

Varsinaista esikuvaa ei ole, mutta Cetaurien teknologiasta ja muotoilusta saa käsityksen aluksesta Centauri Vorchan Cruiser. Hävittäjä on tietenkin aivan eri kokoluokkaa kuin cruiser.

Teoksessa halusin käyttää tavallista erikoisempia värejä: esim. tumman punainen, johon olen nyt jotenkn fixoitunut ja tuo purppuralila(?), joka on Centaurien tunnusväri.
Joitakin kohtia en saanut sellaiseksi, kun olisin halunnut. Esim. rampin jota pitkin lentäjä kiipeää alukseen tein ainakin kolme kertaa eikä se vieläkään ole mitä ajattelin. Mutta aika vain loppui kesken (niinkuin aina).
Hissi on ehkä ulkonäöllisesti heikoin lenkki, mutta kun sain sen toimimaan moottorilla en voinut vastustaa kiusausta laitaa sitä teokseen.


Linkki
Picasa albumiin---
Kommentteja ja kritiikkiä saa antaa, koska haluan tulla isona LEGO rakentajaksi.
Muokattu 2 kertaa. Muokattu viimeksi 11/05/2010 13:37.