Animaatiokilpailu #9: Käynnissä nyt
Kirjoittaja JK 
Kirjoittaja
Viesti
avatar

JK

Admin, Hallituksen varajäsen

RY:n jäsen

:: Lainaa ::
Aihe: Animaatiokilpailu #9: Käynnissä nyt - 09/09/2012 18:30
- Tähän ketjuun ilmoitelkaa osallistumisenne sitten kun olette jo tekemässä animaatiota siinä vaiheessa, että myös arvioitte sen myös valmistuvan ja osallistutte sillä kisaan.
- Myös kommentointi kisan kuluessa on sallittua, mutta EI viestejä, joissa jahkaillaan, että osallistuisinkohan vai en... EIKÄ myöskään viestejä siitä miten kameran jalka on tilauksessa ja tulee ehkä viikkoa ennen deadlinea ja ehkä saan sitten teoksen valmiiksi, ehkä...
- Foorumin moderaattorit poistavat epäasialliset viestit tästä ketjusta ilman ennakkovaroituksia.





PALIKKATAKOMON ANIMAATIOKILPAILU #9

KILPAILUN SÄÄNNÖT:


1. Lue alla olevat perussäännöt!

2. Aihe on tällä kertaa "matka kartoittamattomaan"
eli aihevalinta tarjoaa animaattorille vapauden valita mitä LEGO-sarjaa käyttää, ajankohta milloin tarina tapahtuu ja vapaus tyylilajiin.
Tämän aiheen taustalta löytyy yhteisössämme pidetty kysely, jossa esim. kuumatka sai paljon kannatusta animaation aiheeksi. Yhtälailla matka voi olla kartoittamattomaan meren pohjaan tai jos aikakautena on menneisyys, niin tällöin tutkimusmatkailu viidakoissa yms. voi myös tulla kyseeseen.

3. Valmista oltava 11.1.2013:
Valmiin animaation saa julkaista YouTubeen (tai vastaavaan videopalveluun) vasta 11.1.2013.
Aiemmin julkaistut videot hylätään heti pois kilpailusta.
Jos et itse pysty laittamaan videotasi nettiin, niin ota yhteyttä minuun yksityisviestillä.


4. Palkinnot ovat tällä kertaa suurempia ja parempia kuin kertaakaan aiemmin animaatiokisan historiassa! Palikkatakojien varastosta palkinnoksi on kaivettu:









PERUSSÄÄNNÖT v.1.2

1. Kilpailun järjestää Palikkatakomo.

2. Yleisöäänestys pidetään siihen sopivaksi katsotulla sivulla, missä voidaan kontrolloida äänestystä niin, ettei yksi ihminen äänestä useampaa kertaa.

3. Kilpailu on avoin kaikille suomalaisille LEGO-animaattoreille, ainoastaan kilpailun tuomarit ovat jääviä osallistumaan.

4. Kilpailuun tulee tehdä stop-motion animaatiota käyttäen LEGO-palikoita

5. Videon minimikesto on 30 sekuntia

6. Videossa on oltava stop-motion-animaatiota vähintään 50% kokonaiskestosta
(eli esim. minimimittaisessa 30s videossa 15s on oltava animaatiota!)

7. Videon musiikki ja ääniraita ovat täysin vapaavalintaisia, eli ääntä ei ole pakko olla ollenkaan (mykkäfilmit)

8. Valmista videota tai sen osaa ei saa julkaista missään ennen kuin kisanjärjestäjä ilmoittaa julkaisut tapahtuvaksi. Video täytyy olla kilpailua varten tehty.

9. Deadline joustaa vain ns. force major -tapauksissa ja tällöinkin osallistujien enemmistön täytyy olla sitä mieltä että kisan kestoa lisätään X päivää.

10. Äänestysaika on 1-3 viikkoa kisan päättymisestä ja äänestyksessä annetaan 2 pistettä parhaalle ja 1p toiseksi parhaalle.

11. Kilpailuun valitaan 2-4 tuomaria riippuen osallistujamäärästä, jotka saavat normaalin äänestyksen lisäksi jakaa tuomaripisteet (10p - 5p - 2p , kolmelle haluamalleen teokselle)

12. Pistelaskussa kerrotaan erikseen myös yleisöäänestyksen ja tuomarien pisteet, mutta voittaja valitaan kokonaispisteiden perusteella. (mikäli kaksi tai useampi saa samat pisteet, tällöin tuomarien pisteet ratkaisevat. Mikäli sitten ollaan edelleen tasatilanteessa, niin järjestetään uusi äänestys tasapisteissä olevien välillä.)

13. Kukin osallistuva henkilö/tiimi saa tehdä 1-2 animaatiota kisaan. Kuitenkin palkintojen suhteen lasketaan vain osallistuvat tiimit, ei videoiden määrää! (ks. kohta 14.)

14. Palkintoja jaetaan kolmelle parhaalle, mikäli osallistujia on 6 tai enemmän.
Palkintoja jaetaan kahdelle parhaalle, mikäli osallistujia on 4-5.
Palkinto jaetaan vain parhaalle, mikäli osallistujia on 2-3.
Voittaja saa valita ensin palkintonsa (A,B,C) ja sitten 2. ja sitten 3. Jos palkintoja jaetaan vain 1 tai 2kpl, niin tällöin paras/parhaat palkinnot karsiutuvat automaattisesti pois.

15. Kilpailun perimmäinen idea on tarjota harrastajille motivaatiota tehdä animaatiota ja kilpailun tulee sujua hyvässä hengessä. Kilpailu ei ole vakava asia, häviöistä ei saa masentua, eikä voitoista ylpistyä.




Päivitys kisan sääntöihin:

Kaikki kisaan osallistuvat teokset ovat automaattisesti Palikkatakomo ry:n käytettävissä esimerkiksi näyttelyissä animaatiopisteellä. Näyttelyjä varten animaatioita saadaan myös leikata "esittelypaloiksi".

Jos kisaan osallistuva animaattori ei halua antaa teostaan Palikkatakomo ry:n käytettäväksi, niin asiasta täytyy erikseen ilmoittaa kiellolla samassa yhteydessä kuin teoksensa lähettää kilpailuun.







Muokattu 5 kertaa. Muokattu viimeksi 05/10/2012 20:31.
avatar

JK

Admin, Hallituksen varajäsen

RY:n jäsen

:: Lainaa ::
Aihe: Re: Animaatiokilpailu #9: Käynnissä nyt - 09/09/2012 18:34
Niin, ja toivon sitten vapaaehtoisia 4kpl tuomareiksi, sillä edelleenkin itse en tuomaristoon kuulu.
TheQ ja Awis ainakin ovat tuomareina olleet ja kysyn herroja tähän tehtävään jälleen.

Halukkaat tuomarit ilmoitelkaa asiasta vaikkapa takomon skype-chatissa.



No niin animaattorit, aikaa on nyt 4kk ja 2 päivää tehdä laadukasta jälkeä ja voittaa hienoja palkintoja sitten teoksellanne.
Älkää jättäkö videon tekemistä viimeiselle viikolle :)



Muokattu 2 kertaa. Muokattu viimeksi 09/09/2012 19:27.
:: Lainaa ::
Aihe: Re: Animaatiokilpailu #9: Käynnissä nyt - 09/09/2012 19:02
HaIproductions on mukana!
On kiva päästä tekemään videota kisaan jne...
Matka kartoittamattomaan on hyvä aihe.

_____________________________________________________

HaIproductions - [www.youtube.com]

Animaatioita vuodesta-2011.
:: Lainaa ::
Aihe: Re: Animaatiokilpailu #9: Käynnissä nyt - 10/09/2012 15:37
Olen mukana! Tämä on mahtavaa ja palkinnot upeita. Alan suunnitelemaan heti! ;)

Ja minulla olisi myös kysymys, koska en ole ihan varma käykö tämä kisaan... esim.
jos maan alta löytyisi kokonainen luolasto, jota ei kartoissa ole, niin kelpaisisiko se kisaan?

--------

November Films:
[www.youtube.com]



Muokattu 1 kertaa. Muokattu viimeksi 10/09/2012 17:25.
:: Lainaa ::
Aihe: Re: Animaatiokilpailu #9: Käynnissä nyt - 10/09/2012 19:13
LEGOJJAMproductions ilmottautuu palvelukseen!
avatar

JK

Admin, Hallituksen varajäsen

RY:n jäsen

:: Lainaa ::
Aihe: Re: Animaatiokilpailu #9: Käynnissä nyt - 11/09/2012 07:23
Muistetaanpa se aloitusviestin yläosan kursiiviteksti.
Te kolme olette nyt ilmoittautuneet mukaan, ok ja koska olette viestiä laittaneet, niin olette myös aloittaneet siis jo tekemisenkin. ok. Mutta nyt ei sitten floodata mitään turhia viestejä täyttämään tätä ketjua. Yksittäinen info-viesti sallitaan tyyliin: "olen nyt saanut teokseni kuvatuksi, vielä editoinnit päälle" ja sitten sen toki saa ilmoittaa kun animaatio on 100% valmis. Muistatte kuitenkin, että teosta ei saa julkaista ennen 11.1.2013...



Palikkatakomon perustajajäsen, Admin, MOC-rakentaja, Animaattori.
Instagram/Erythron ¤
HOViNET.com ¤ Stopping the Motion since 2002 ¤ YouTube

avatar

JK

Admin, Hallituksen varajäsen

RY:n jäsen

:: Lainaa ::
Aihe: Re: Animaatiokilpailu #9: Käynnissä nyt - 11/09/2012 19:15
Motormeat
Awis
Pate-keetongu

Siinä ainakin ois jo kolme ehdokasta tuomareiksi, neljä tuomaria vois kisaan tulla, joten vielä voi itseään ehdottaa yv:llä tai Skypen chateissa.



Palikkatakomon perustajajäsen, Admin, MOC-rakentaja, Animaattori.
Instagram/Erythron ¤
HOViNET.com ¤ Stopping the Motion since 2002 ¤ YouTube

:: Lainaa ::
Aihe: Re: Animaatiokilpailu #9: Käynnissä nyt - 13/09/2012 17:14
kysymys!

saako animaatioon pistää video kuvaa? koska yhteen animaationi kohtaan tulisi sellainen kohta johon pitäisi kuvata ihan kameralla pari sekkaa.
:: Lainaa ::
Aihe: Re: Animaatiokilpailu #9: Käynnissä nyt - 13/09/2012 19:55
Minun tietääkseni saa kun edellisissäkin on ollut. Säännöissähän lukee että puolet pitää olla animaatiota nii kai voit pistää sen 2 sec sitä videota.

--------

November Films:
[www.youtube.com]
avatar

JK

Admin, Hallituksen varajäsen

RY:n jäsen

:: Lainaa ::
Aihe: Re: Animaatiokilpailu #9: Käynnissä nyt - 17/09/2012 18:12
Tarkennetaas vielä semmonen asia, koska on tullut kysymystä, että "matka kartoittamattomaan" on kisan aihe, ei animaatiosi nimi.

Eli kilpailutyön voi ja pitää nimetä ihan kuten itse ohjaaja haluaa.

YouTubeen kun teoksen lähettää sitten 11.1.2013, niin sinne on hyvä laittaa kuvaustekstiin, että teos osallistuu Palikkatakomon 9. animaatiokilpailuun.
ja videon tageihin voi laittaa halutessaan esim. LEGO palikkatakomo 9. animaatiokilpailu jne....



Palikkatakomon perustajajäsen, Admin, MOC-rakentaja, Animaattori.
Instagram/Erythron ¤
HOViNET.com ¤ Stopping the Motion since 2002 ¤ YouTube

:: Lainaa ::
Aihe: Re: Animaatiokilpailu #9: Käynnissä nyt - 28/09/2012 16:36
Noh.. Sanotaan että luultavasti osallistun. Nyt ainakin on ilmoitettu ja saan edes vähän lisää motivaatiota ottaa niskasta kiinni ja ryhtyä hommiin.
EDIT: Ja kuinkas kävikään, kamerajalkaa ei tunnu löytyvän mistään. Jännä juttu, pitää kehittää jotain.



Muokattu 1 kertaa. Muokattu viimeksi 28/09/2012 19:32.
:: Lainaa ::
Aihe: Re: Animaatiokilpailu #9: Käynnissä nyt - 28/09/2012 20:39
Osallistun!
Yksi lavaste jo melkein kokonaan valmis, uusvanhan kameranjalan kanssa säädetty ja juontakin mietitty.

Kuten Anakaa jo sanoikin, tästä viestistä tulee kuin sinetti sille, että pitää tehdä animaatio tähän kisaan, toivottavasti muutkin innostuvat tekemään animaatiota.

Yritetään kaikki parhaamme, olemmehan suomen luultavasti ainoat voimissa olevat animaattorit ;) muistetaan rehti peli, eikä ylpistytä liikaa voitosta, eikä masennuta häviöstä!

-LEGO LOGO
avatar

JK

Admin, Hallituksen varajäsen

RY:n jäsen

:: Lainaa ::
Aihe: Re: Animaatiokilpailu #9: Käynnissä nyt - 05/10/2012 20:31
HUOM!

Päivitys kisan sääntöihin:

Kaikki kisaan osallistuvat teokset ovat automaattisesti Palikkatakomo ry:n käytettävissä esimerkiksi näyttelyissä animaatiopisteellä. Näyttelyjä varten animaatioita saadaan myös leikata "esittelypaloiksi".

Jos kisaan osallistuva animaattori ei halua antaa teostaan Palikkatakomo ry:n käytettäväksi, niin asiasta täytyy erikseen ilmoittaa kiellolla samassa yhteydessä kuin teoksensa lähettää kilpailuun.



Palikkatakomon perustajajäsen, Admin, MOC-rakentaja, Animaattori.
Instagram/Erythron ¤
HOViNET.com ¤ Stopping the Motion since 2002 ¤ YouTube

avatar

Eero

Moderaattori

RY:n jäsen

:: Lainaa ::
Aihe: Re: Animaatiokilpailu #9: Käynnissä nyt - 03/11/2012 16:09
Vuhvelituotanto (Eli mie ja Luuranko) osallistuu animaatiodebyytillä. Ei se nyt niin vaikeaa ollut.

(Luuranko ei täten tuomaroitse, vaikka onkin JiiKoolle maininnut tästä kyseisestä asiasta tai sen asianhaarasta).

----------------------------------------
Cyclopics Bricks -blogini

Kuulun ANKP:een!



Muokattu 1 kertaa. Muokattu viimeksi 03/11/2012 16:10.
avatar

JK

Admin, Hallituksen varajäsen

RY:n jäsen

:: Lainaa ::
Aihe: Re: Animaatiokilpailu #9: Käynnissä nyt - 03/11/2012 19:15
Tuomareiksi ehdolla nyt siis Awis, TheQ ja Motormeat. Vielä yksi tuomari rinkiin tarvitaan.



Palikkatakomon perustajajäsen, Admin, MOC-rakentaja, Animaattori.
Instagram/Erythron ¤
HOViNET.com ¤ Stopping the Motion since 2002 ¤ YouTube

:: Lainaa ::
Aihe: Re: Animaatiokilpailu #9: Käynnissä nyt - 05/11/2012 08:41
Mä voin tuomaroida. Animaatiokokemusta ei ole, mutta voin fiilispohjalta antaa kommenttteja/pisteitä.
avatar

JK

Admin, Hallituksen varajäsen

RY:n jäsen

:: Lainaa ::
Aihe: Re: Animaatiokilpailu #9: Käynnissä nyt - 05/11/2012 16:31
OK, Tuomareina siis olisivat:
Awis, Motormeat, TheQ ja Xsane.

Jos kaikille neljälle tämä nyt sopii, niin homma on selvä sitä myöten.



Muistuttelen myös osallistujia, kisa-aika etenee ja n. 2kk on vielä jäljellä armonaikaa.



Palikkatakomon perustajajäsen, Admin, MOC-rakentaja, Animaattori.
Instagram/Erythron ¤
HOViNET.com ¤ Stopping the Motion since 2002 ¤ YouTube

:: Lainaa ::
Aihe: Re: Animaatiokilpailu #9: Käynnissä nyt - 05/11/2012 18:16
henk. koht. syistä valitettavasti joudun perumaan osallistumiseni. mutta on mukava katsoa sitten muiden tekeleet :)
:: Lainaa ::
Aihe: Re: Animaatiokilpailu #9: Käynnissä nyt - 11/11/2012 18:00
Haluan jo nyt kysyä:Saako filmiin ottaa esim.ystävien ja tuttujen "äänirepliikkejä" mukaan?
Koska tarvitsisi saada enemmän kuin 1-2 puhujan repliikkejä.
Siis ei nyt välttämättä muiden kisaan osallistujien tai muidenkaan animaatiotiimien väkeä.
En ainakaan nähnyt säännöissä tähän liittyviä asioita.
Kuten jo sanoin haluan jo nyt tietää...

_____________________________________________________

HaIproductions - [www.youtube.com]

Animaatioita vuodesta-2011.
avatar

JK

Admin, Hallituksen varajäsen

RY:n jäsen

:: Lainaa ::
Aihe: Re: Animaatiokilpailu #9: Käynnissä nyt - 11/11/2012 18:43
Tottakai saa, sitä parempihan yleensä tulee mitä enemmän saa ääninäyttelijöihin vaihtelua.



Palikkatakomon perustajajäsen, Admin, MOC-rakentaja, Animaattori.
Instagram/Erythron ¤
HOViNET.com ¤ Stopping the Motion since 2002 ¤ YouTube

:: Lainaa ::
Aihe: Re: Animaatiokilpailu #9: Käynnissä nyt - 29/11/2012 14:42
Miten pitkä animaatio pitää olla suunilleen? siis: "Tämän aiheen taustalta löytyy yhteisössämme pidetty kysely, jossa esim. kuumatka sai paljon kannatusta animaation aiheeksi. Yhtälailla matka voi olla kartoittamattomaan meren pohjaan tai jos aikakautena on menneisyys, niin tällöin tutkimusmatkailu viidakoissa yms. voi myös tulla kyseeseen." noista aiheista pitää tehdä vai miten...??
avatar

Mikke the Master

Hallituksen varajäsen

RY:n jäsen

:: Lainaa ::
Aihe: Re: Animaatiokilpailu #9: Käynnissä nyt - 29/11/2012 14:48
Jos lukee ketjun ensimmäisen viestin saattaa huomata että heti alussa sanotaan että aihe on "Matka kartoittamattomaan". Nuo italiaanotyylillä laitetut olivat vain esimerkkejä.
Sääntöjen kohdassa 5# mainitaan myös että minimikesto on 30 sekuntia. Eli niin pitkän saa tehdä kuin haluaa, vähintään tuo 30s. :)

-Mikke


Hyvää joulua kaikille!

Flickr: [www.flickr.com]
Brickshelf: [www.brickshelf.com]
Youtube: [www.youtube.com]
avatar

JK

Admin, Hallituksen varajäsen

RY:n jäsen

:: Lainaa ::
Aihe: Re: Animaatiokilpailu #9: Käynnissä nyt - 08/12/2012 14:25
75% kisa-ajasta on kulunut ja kuukausi jäljellä.

Missäköhän vaiheessa porukat on teostensa kanssa... se on aina näissä kisoissa jännää deadline-päivään saakka, että montako osallistujaa lopulta saapuu paikalle.



Palikkatakomon perustajajäsen, Admin, MOC-rakentaja, Animaattori.
Instagram/Erythron ¤
HOViNET.com ¤ Stopping the Motion since 2002 ¤ YouTube

:: Lainaa ::
Aihe: Re: Animaatiokilpailu #9: Käynnissä nyt - 08/12/2012 20:19
Joo, en usko että saan mitään aikaan kilpailua varten, koska on paljon kiireitä, kiinnostavampia projekteja eri alueilta ja kilpailun aihepiiri kävi yhdessä vaiheessa ongelmaksi. Pahoittelut jos näin voi sanoa. Onnea kaikille muille!

--------

November Films:
[www.youtube.com]
:: Lainaa ::
Aihe: Re: Animaatiokilpailu #9: Käynnissä nyt - 09/12/2012 00:07
Raportoidaas nyt. Aivan varmasti video tulossa, ehtiikö se kisaan on sitten eri asia.
avatar

Acticis

RY:n jäsen

:: Lainaa ::
Aihe: Re: Animaatiokilpailu #9: Käynnissä nyt - 09/12/2012 02:03
Video tulossa vaikka yksin tehtynä jos Mikkestä ei virtaa lähde :D
Epätoivoisesti aloitin koko projektin CGI-kohtauksilla. :)

Anakaan kanssa sama asia: Video tulee, mutta ehtiminen aikarajaan mennessä on oma asiansa. :)

- Oskari

"We're livin' strange days..."

FLICK'R
Kuulun ANKP:een!
:: Lainaa ::
Aihe: Re: Animaatiokilpailu #9: Käynnissä nyt - 09/12/2012 13:03
Vanhakin voisi vertyä joululomien aikana ja väsätä animaation. Ideakin olisi, mutta voi olla, ettei ole kaukosäätimellä varustettua kameraa välttämättä käytettävissä :S

Toivotaan parasta, niin tulisi täältä pohjoisen suunnastakin jotain uutta :)
:: Lainaa ::
Aihe: Re: Animaatiokilpailu #9: Käynnissä nyt - 16/12/2012 12:01
Huhhuu!
Eli animaatio on kuvattu ja kuvatkin on jo valmiina animaatiossa.
Se tarkoittaa sitä,että äänirepliikkejä ja äänitehosteita lisäämään.
Olen 95% varma,että HaIproductionsin video tulee valmistumaan.

Olisi tosin kivaa,että H.O.V-Productionsilta tulisi filmi kisaan.
Vaikka kyseessä on nimenomaan kisa niin olisi kiva nähdä Rovaniemeltä jotain uutta.

____________________________________________________

HaIproductions - [www.youtube.com]

Animaatioita vuodesta-2011.
avatar

JK

Admin, Hallituksen varajäsen

RY:n jäsen

:: Lainaa ::
Aihe: Re: Animaatiokilpailu #9: Käynnissä nyt - 23/12/2012 13:22
18 päivää aikaa vielä viimeistellä teokset.



Palikkatakomon perustajajäsen, Admin, MOC-rakentaja, Animaattori.
Instagram/Erythron ¤
HOViNET.com ¤ Stopping the Motion since 2002 ¤ YouTube

avatar

JK

Admin, Hallituksen varajäsen

RY:n jäsen

:: Lainaa ::
Aihe: Re: Animaatiokilpailu #9: Käynnissä nyt - 01/01/2013 13:50
11.1. laittakaa tähän ketjuun lyhyet viestit, joissa on linkki videoonne + selkeästi videon nimi ja tekijä/tekijät.

12. tai 13.1. perustan sitten äänestysketjun. Äänestysaikaa otetaan vaikkapa 10pv. (säännöissä 1-3vko)



Palikkatakomon perustajajäsen, Admin, MOC-rakentaja, Animaattori.
Instagram/Erythron ¤
HOViNET.com ¤ Stopping the Motion since 2002 ¤ YouTube



Tämä viestiketju on suljettu.